Pierwsza uczelnia wyższa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) wystąpiła do Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji z prośbą o opinię w sprawie zaproponowanego poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji nadawanej po ukończeniu studiów podyplomowych. Jest to kolejny etap w rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce.

Zgodnie z ustawą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji uczelnie wyższe, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty badawcze mają możliwość włączania kwalifikacji nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych do ZSK. Włączenie kwalifikacji do ZSK oznacza, że uczelnia na świadectwie może nadrukować znak poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK). Taka kwalifikacja staje się porównywalna z innymi kwalifiakcjami włączonymi do ZSK, a także może zostać z łatwością porównana z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach, które podobnie jak Polska, odniosły swoje ramy kwlaifikacji do Europejskiej Ramy Kwalifikacji. Osoba posługująca się takim świadectwem ma większe możliwości w prezentowaniu swoich umiejętności, a pracodawca ją zatrudniający korzysta z tego faktu poprzez łatwiejsze zaprezentowanie swojego zespołu.

Włączenie kwalifikacji nadawanej po ukończeniu studiów podyplomowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) jest bardzo proste i w przeciwieństwie do kwalifikacji rynkowych nie wymaga wnoszenia opłat. Proces ich włączania został opisany w artykule "Włączanie kwalifikacji podyplomowych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji".

Dane kontaktowe

Instytut Badań Edukacyjnych

ul. Górczewska 8
    01-180 Warszawa

+48 22 24 17 100

+48 22 24 17 111

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zgłoś sugestię, błąd