Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, przedstawionych podczas konferencji pt: „ Rok 2017- rokiem turystyki” zorganizowanej przez departament turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki, wkład turystyki do narodowego PKB bliski jest 6 proc. i wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat o 20 proc. Sektor turystyczny tworzy prawie 700 tys. miejsc pracy.
Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Turystyki do 2020 r. “nowa polityka turystyczna oznacza wzmocnienie kadr dla turystyki oraz kompetencji i umiejętności (...) poprzez dostęp przedsiębiorców i organizatorów turystyki do wiedzy i systemu certyfikacji oraz normalizacji usług turystycznych”.
Incentive travel jest działem turystyki obejmującym organizację i realizację m.in. wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych przeznaczonych zazwyczaj dla pracowników i kontrahentów biznesowych, łączących charakter rekreacyjny z celem podniesienia statusu zawodowego i prestiżu środowiskowa. Jest to dział turystyki, który dynamicznie rozwija się zarówno w Polsce jak i na świecie. Rynek wyjazdów incentive travel jest wart 950 mln PLN rocznie. To 14% całego rynku wyjazdów zagranicznych Polaków (6,8 mld PLN). Rynek incentive travel w ponad 60% stanowią wyjazdy motywacyjne, 30% integracja dla pracowników za granicą , 10% podróże dla pracowników w Polsce (online: https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/turystyka/polski-rynek-incentive,b1011567455). Według raportu dotyczącego branży incentive travel w Wielkiej Brytanii 83% Project Managerów oczekiwało wzrostu liczby wyjazdów incentive travel w 2017 roku (Incentive Travel Report, Conference&Incentive Travel,2017, City magazine Co.Uk, dostęp 19.11.2018, online: https://www.citmagazine.com/article/1420865/incentive-travel-report-2017-download-full-report. )
Na podstawie Incentive Travel Industry Index 54% podmiotów kupujących usługi typu incentive travel deklaruje wzrost budżetów przeznaczanych na zakup tego typu usług w kolejnym roku. Jak pokazują powyższe dane rynek incentive travel jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się gałęzią turystyki, w którym potrzeba coraz więcej coraz lepiej wyedukowanych pracowników,
Według Incentive Travel Industry Index 71% organizatorów imprez typu incentive planuje zwiększyć liczbę wykwalifikowanych pracowników potrafiących organizować i realizować imprezy typu incentive. Jest to wzrost o 17% w porównaniu do 2017 r. (online: http://www.hmiaward.com/trends-incentive-travel-years-numbers-saying/).
Dodatkowo, na podstawie badań własnych i listów intencyjnych, wyraźnie widoczne jest zapotrzebowanie na nowych pracowników w branży incentive, w tym wykwalifikowanych pilotów incentive travel.
Aktualnie aby móc wykonywać zadania pilota wycieczek a tym samym obsługiwać imprezy turystyczne typu incentive należy spełnić wymogi Ustawy o usługach hotelarskich oraz pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r. Po deregulacji zawodu pilota wycieczek wymogi Ustawy są podstawowe, tzn. wykształcenie min. średnie, pełnoletność i niekaralność. Te wymogi nie są wystarczające do pilotowania imprez turystycznych, zwłaszcza imprez typu incentive travel. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest już kwalifikacja “Pilotowanie imprez turystycznych”, która dotyczy pilotowania standardowych imprez turystycznych. Biorąc pod uwagę specyfikę rynku i klienta incentive, istnieje potrzeba włączenia do ZSK kwalifikacji stanowiącej niejako specjalizację dla pilota wycieczek uwzględniającej cechy charakterystyczne tej gałęzi wyjazdów.
Organizując imprezę typu incentive organizator musi odpowiednio dobrać pilota, który będzie ją realizować. Kluczowym aspektem jest przygotowanie pilota do właściwej realizacji tego typu imprez. Niestety obecnie na rynku pracy brakuje osób z odpowiednim przygotowaniem do pilotowania imprez typu incentive. Dynamiczny wzrost liczby organizowanych wyjazdów generuje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, którzy znając specyfikę branży incentive oraz organizowanych wyjazdów będą potrafić zrealizować imprezę na najwyższym poziomie.
Dołączone do wniosku listy intencyjne potwierdzają zainteresowanie włączeniem kwalifikacji podmiotów działającym w obszarze incentive travel. Na ich podstawie oraz biorąc pod uwagę głosy w środowisku, można sądzić, że organizatorzy będą chętniej zatrudniać pilotów posiadających kwalifikację, a co za tym idzie, piloci będą chętnie potwierdzać swoje kwalifikacje, aby otrzymać atrakcyjne zlecenia.
Obecny stan prawny nie wymaga od pilotów posiadania certyfikatów ani szkoleń - nie precyzuje zakresu obowiązków i uprawnień - kwalifikacja wprowadzi pewne standardy w tym zakresie. To sprawia, że organizator imprez typu incentive, podczas rekrutacji, powinien dopasować pilota do imprezy i grupy ale także sprawdzić jego podstawowe przygotowanie do wykonywania zadań pilota incentive travel.
Kwalifikacja “Pilotowanie imprez typu incentive” ułatwi pracodawcom rekrutację pilotów, którym powierzają realizację imprez typu incentive. Kwalifikacja stanowi opis wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych, które są niezbędne aby móc prawidłowo wykonywać zadania pilota incentive travel. Potwierdzenie kwalifikacji będzie informacją dla pracodawcy, iż kandydat posiada niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne a tym samym pomoże pracodawcom w trafniejszym doborze kadry obsługującej jego imprezy, ograniczając ryzyko kosztownych błędów przy rekrutacji.
Do tej pory zadania pilota incentive travel nie były jasno określone. Bazowano na zakresie obowiązków odnoszących się do pilota wycieczek standardowych imprez turystycznych. Specyfika imprez typu incentive wymaga szerszych kompetencji zawodowych, stąd potrzeba ich opisania i określenia sposobu walidacji. Kwalifikacja “Pilotowanie imprez typu incentive” precyzuje zakres obowiązków pilota incentive travel a tym samym wspiera rekrutację.
Posiadanie wykwalifikowanej kadry pilotów incentive travel może być elementem przewagi konkurencyjnej danego organizatora turystyki, co m.in. przyczyni się do uwiarygodnienia wysokiej jakości świadczonych usług oraz może mieć znaczący wpływ na sprzedaż imprez typu incentive.
Aktualnie osoby, które chcą specjalizować się w realizacji imprez turystycznych typu incentive nie mają możliwości kształcenia i rozwoju kompetencji zawodowych w tym obszarze. Kwalifikacja “Pilotowanie imprez typu incentive” wprowadzi standard, który może być wytyczną przy tworzeniu programów szkoleniowych a tym samym zwiększać szansę na rozwój zawodowy związany z branżą turystyczną.
Wprowadzenie kwalifikacji pozwoli osobie zainteresowanej rozwojem kompetencji zawodowych na wybór kursu lub szkolenia najbardziej dopasowanego do wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania zadań pilota incentive travel.
Posiadanie kwalifikacji przez pilota może przełożyć się na zwiększenie liczby zleceń otrzymywanych od organizatorów imprez turystycznych typu incentive, w Polsce i za granicą, oraz może wpłynąć na dostęp do wyższych stawek za wykonaną usługę.